Wydarzenia

Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie

2025-02-05

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, przyznał Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni dofinansowanie w wysokości 910 000,00 PLN na realizację zadania pn.: „Służba SAR chroni nad morzem". Będzie ono polegało na:

 

  1. Doposażaniu Służby SAR w 4 specjalistyczne przyczepy transportowe z bębnami o napędzie elektrycznym przyczyni się do podniesienia poziomu automatyzacji procesu wydawania zapór. Pozwoli to na szybsze i bezpieczniejsze dla ratowników użycie obecnie posiadanego sprzętu specjalistycznego. Ponadto, umożliwi przeprowadzenie skutecznej interwencji również w przypadku, gdy do udziału w akcji ratowniczej dostępnych będzie tylko 3 ratowników.
  2. Zakupie sprzętu ratowniczo-medycznego wyposażenia dla 5 Stacji Ratowniczych Służby SAR w województwie zachodniopomorskim w tym:
    1. zakup 5 szt. zestawów wodoszczelnych plecaków wraz z wyposażeniem dla BSR;
    2. zakup 10 szt. defibrylatorów AED;
    3. zakup 1 szt. kabiny dekontaminacyjnej;
    4. zakup 1 szt. polowego punkt medycznego.

 

Ponieważ do zadań Służby SAR należy poszukiwanie i ratowanie każdej osoby znajdującej się w niebezpieczeństwie na morzu, oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego. Szczególnie istotnym dla realizacji tego zadania jest planowanie, prowadzenie i koordynowanie akcji poszukiwawczych, ratowniczych oraz zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń, utrzymywanie w gotowości sił i środków ratownictwa życia oraz zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu, współdziałanie podczas akcji poszukiwawczych, ratowniczych oraz zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń z innymi jednostkami organizacyjnymi w tym jako jednostka wspierająca system Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Ze względu na charakterystykę terenu, na którym w głównej mierze operuje MSPiR, tj. wody morskie oraz pas przybrzeżny, Służba SAR bardzo często jest jedyną, która może dotrzeć do osoby potrzebującej pomocy w czasie, który pozwana na uratowanie życia zagrożonego przez czynniki środowiskowe.

W związku z tym, aby skutecznie realizować postawione cele, musi ona posiadać sprzęt pozwalający na zabezpieczenie osoby potrzebującej pomocy, do czasu ewakuacji i przekazania dalszym jednostkom systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Sprawne i skuteczne prowadzenie działań ratowniczych wymaga użycia właściwie dostosowanego sprzętu z uwzględnieniem ergonomii użycia. Wodoszczelne plecaki wraz z wyposażeniem umożliwiają właściwe postępowanie polegające na udzieleniu niezbędnej pomocy medycznej oraz ewakuację poszkodowanego ze strefy zagrożenia.

Prowadzenie działań ratowniczych na obszarze objętym skutkami klęski żywiołowej lub poważnej awarii zagrażającej środowisku naraża ratowników na kontakt z wodą zanieczyszczoną substancjami ropopochodnymi oraz zanieczyszczeniami pochodzenia biologicznego. Doświadczenie zdobyte podczas zwalczania skutków powodzi pokazuje, że w wyposażeniu Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa brakuje mobilnej kabiny dekontaminacyjnej pozwalającej na zapewnienie bezpieczeństwa ratownikom oraz należytej konserwacji sprzętu ochrony osobistej.

Ponadto, czynności ratownicze na obszarze objętym skutkami klęski żywiołowej wiążą się z ewakuacją wielu osób z terenów zagrożonych oraz z gromadzeniem ewakuowanych w miejscu, gdzie oczekują na przekazanie do miejsc docelowych - namiot będący punktem medycznym pozwalającym na sprawną ocenę stanu zdrowia, udzielenie pomocy i stabilizację stanu pacjenta do czasu przekazania Zespołom ratownictwa medycznego (ZRM, Państwowego Ratownictwa Medycznego, które udzielają pomocy medycznej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego) lub docelowego szpitala. Ponadto siły i środki działające na miejscu często wymagają relokacji do miejsca, w którym aktualnie potrzeba pomocy jest największa. Ustawiając punkt w zależności od aktualnej sytuacji, można udzielać pomocy medycznej w najbliższym możliwym bezpiecznym miejscu.

Rezultatem wsparcia będzie likwidowanie zagrożenia u źródła jego powstawania (przyczepy transportowe do zapór przeciwolejowych), wsparcie tworzenia sprawnego systemu szybkiego reagowania na klęski żywiołowe oraz wzmocnienie systemu ochrony ludności i środowiska naturalnego poprzez działania ukierunkowane na ochronę zdrowia i bezpieczeństwa ludzi (ratowniczy sprzęt medyczny).

Dodatkowo nastąpi wsparcie ochrony bioróżnorodności, a w tym: ochrona obszarów Natura 2000 oraz obszarów chronionych Morza Bałtyckiego, jako przyczyniające się do zapobiegania zmianom klimatycznym oraz łagodzenia ich skutków, szczególnie narażonych na antropopresję. Ponadto pojawi się również efekt synergii z innymi komplementarnymi przedsięwzięciami Służby SAR, jak również będzie miało miejsce propagowanie działań proekologicznych i zasad zrównoważonego rozwoju.

 

 

https://wfos.szczecin.pl/

 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR

 

Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

2024-02-28

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, przyznał Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni dofinansowanie w wysokości ponad 1,12 mln zł na zakup 4 ratowniczych pojazdów typu UTV z przyczepami z zestawem siedząco-stojącym dla ratownika oraz 9 zestawów dronów z termowizją wraz z przeszkoleniem 55 pilotów.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni realizuje zadania publiczne o znaczeniu strategicznym dla regionu Morza Bałtyckiego, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego obszaru odpowiedzialności za poszukiwanie i ratownictwo morskie jak również ochronę środowiska morskiego.

Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa publicznego poprzez podniesienie potencjału służb ratowniczych.

Efektem będzie poprawa skuteczności działań Służby SAR zapobiegających wystąpieniu nadzwyczajnych zagrożeń środowiska oraz wspieranie likwidacji ich skutków, jak również poszukiwania i dotarcia do poszkodowanego oraz ograniczenia skutków bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia  w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych zagrożeń środowiska, czy monitorowania zjawisk i likwidacji skutków klęsk żywiołowych z uwagi na rozmiar obszarów poszukiwań. 

Umożliwi to również dostosowanie działań do uwarunkowań przyrodniczych – minimalizowanie skutków działania na obszarach chronionych  i cennych przyrodniczo poprze zmniejszenie niekorzystnego wpływu poruszania się ciężkich samochodów ratowniczych na obszary chronione i cenne przyrodniczo.

Zakup ratowniczych pojazdów typu UTV oraz zestawów dronów i szkoleń pilotów zostanie zrealizowany z zastosowaniem przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych.

https://wfos.gdansk.pl/

 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR

Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie

2024-02-28

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, przyznał Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni dofinansowanie w wysokości ponad 640 tys. zł na zakup 4 ratowniczych pojazdów typu UTV z przyczepami.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni realizuje zadania publiczne o znaczeniu strategicznym dla regionu Morza Bałtyckiego, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego obszaru odpowiedzialności za poszukiwanie i ratownictwo morskie jak również ochronę środowiska morskiego.

Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa publicznego poprzez podniesienie potencjału służb ratowniczych. Efektem będzie poprawa skuteczności działań Służby SAR zapobiegających wystąpieniu nadzwyczajnych zagrożeń środowiska oraz wspieranie likwidacji ich skutków, jak również poszukiwania i dotarcia do poszkodowanego oraz ograniczenia skutków bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia  w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych zagrożeń środowiska, czy monitorowania zjawisk i likwidacji skutków klęsk żywiołowych z uwagi na rozmiar obszarów poszukiwań. 

Umożliwi to również dostosowanie działań do uwarunkowań przyrodniczych – minimalizowanie skutków działania na obszarach chronionych  i cennych przyrodniczo poprze zmniejszenie niekorzystnego wpływu poruszania się ciężkich samochodów ratowniczych na obszary chronione i cenne przyrodniczo.

Zakup ratowniczych pojazdów typu UTV zostanie zrealizowany z zastosowaniem przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych.

https://wfos.szczecin.pl/

 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR

Święto Wojska Polskiego

2023-08-04

Minister Obrony Narodowej zaprasza na tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego, które odbędą się w całym kraju pod hasłem „Silna biało-czerwona”.
Szczegółowy program obchodów znajdą Państwo na stronie www.mon.gov.pl

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR




Delegacja z Czarnogóry

2023-08-07

W dniu 12 lipca 2023 Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa odwiedziła delegacja przedstawicieli instytucji rządowych z Czarnogóry. Delegacji przewodniczyli: sekretarz stanu Pani Dajana Perković oraz sekretarz stanu Pan Ismet Latić. Podczas wizyty, goście odwiedzili siedzibę Służby SAR w Gdyni, gdzie zastępca dyrektora ds. Operacyjnych Jerzy Kiszczak przybliżył zasady funkcjonowania Służby SAR oraz jej wyposażenie. W trakcie wizytacji siedziby MSPiR delegaci mogli zapoznać się także z działaniem Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego. Po południu goście wizytowali Morską Stację Ratowniczą w Górkach Zachodnich, gdzie Kapitan Brunon Rzepka opowiedział o warunkach pełnienia dyżuru ratowniczego oraz zaprezentował jednostkę ratowniczą typu SAR 1500. Mamy nadzieję, że wizyta w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa była ciekawym doświadczeniem dla naszych gości i zaowocuje ona dalszą współpracą. Koordynatorem i organizatorem wizyty delegacji z Czarnogóry była Pani Anna Kurkowska.

 




Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem