CYBERBEZPIECZEŃSTWO
Korzystając z jakichkolwiek usług on-line, jesteś narażony na niebezpieczeństwa spowodowane działalnością cyberprzestępców. Aby zmniejszyć ryzyko zainfekowania komputera, utraty danych osobowych, finansowych lub dostępowych (np. do kont bankowych), przestrzegaj przynajmniej poniższych zasad:
- Nie korzystaj z żadnych usług sieciowych (logowanie, bankowość, serwisy społecznościowe itp.) w sieciach ogólnie dostępnych (np. darmowych sieciach Wi-Fi). Takie sieci mogą śledzić każdy Twój ruch i przesyłane dane do stron internetowych.
- Zainstaluj i korzystaj z oprogramowania antywirusowego na urządzeniach z dostępem do Internetu.
- Nie zapamiętuj nigdy haseł do swoich kont w usługach sieciowych (poczty, bankowości, forum, serwisach społecznościowych).
- Stosuj trudne hasła do swoich kont - hakerzy posiadają miliony standardowych haseł
i wykorzystują je codziennie przez boty (automatyczne programy), które próbują się zalogować na różne konta użytkowników w różnych serwisach. - Pamiętaj, że administratorzy poszczególnych serwisów nigdy nie będą potrzebować twojego hasła! Nigdy nie podawaj go osobom trzecim.
- Nie otwieraj podejrzanych przesyłek mailowych. Uważaj w szczególności na załączniki. Ostatnio bardzo popularnym sposobem instalacji wirusa jest przesłanie Faktury w PDF. Najlepiej korzystaj z poczty, która przed dostarczeniem Ci wiadomości, sprawdzi czy nie ma
w niej wirusów. - Zachowaj szczególną ostrożność podczas otrzymywania wiadomości e-mail lub SMS z prośbą
o kliknięcie w linka lub odesłanie SMS. Może to być próba oszustwa, wyłudzenia płatności, danych lub zainfekowania urządzenia. - Przy wypełnianiu jakichkolwiek formularzy na stronach internetowych, upewnij się, że połączenie jest szyfrowane. Możesz to sprawdzić w pasku adresu - adres url powinien zaczynać się od https:// oraz powinna być wskazana informacja, że połączenie jest bezpieczne. Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają certyfikaty EV posiadane przez serwisy on-line czyli takie, które przed adresem pokazują nazwę podmiotu odpowiedzialnego i/lub oznaczone są na zielono w przeglądarce.
- Zwracaj uwagę na komunikaty pojawiające się w trakcie ściągania aplikacji, muzyki, gier czy innych utworów na telefony komórkowe, smartfony czy komputer. Możesz się z nich dowiedzieć, do jakich Twoich danych żąda dostępu pobierana usługa. Uważaj, na co wyrażasz zgodę.
- Pobieraj oprogramowanie tylko ze stron producentów tego oprogramowania. Darmowe serwisy oferujące możliwość pobrania programu ze swoich stron, często wykorzystują własne instalatory, które instalują także dodatkowe niechciane oprogramowanie.
- Nie instaluj CRACKów do oprogramowania płatnego - po pierwsze to przestępstwo i piractwo, po drugie i najważniejsze, większość CRACKów to BACKDOORY, które umożliwią sterowanie Twoim urządzeniem przez Hakera wtedy, kiedy będzie tego potrzebował.
- W razie wątpliwości odnośnie tego, jak w danej sytuacji postąpić, najlepiej anuluj wykonanie akcji.