Archiwum wiadomosci

Ogłoszenie o przetargu ofertowym

2020-11-30

MORSKA SŁUŻBA POSZUKIWANIA I RATOWNICTWA
ul. Hryniewickiego10
81- 340 GDYNIA

ogłasza przetarg ofertowy na sprzedaż:
łodzi roboczej SEAPACK 80 z silnikiem wraz
z przyczepą podłodziową model SNIPE, A12000- VIK.

Treść ogłoszenia w załączniku.

Akcje ratownicze i wyjaśniające

2020-11-28

W sobotę 28.11.2020 r. o godz. 14:30 inspektorzy operacyjni w Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym otrzymali zgłoszenie od operatora numeru ratunkowego 112 o mężczyźnie topiącym się na plaży zachodniej w Łebie w odległości ok. 200 m od brzegu. Na pomoc zadysponowaliśmy ratowników morskich z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Łebie. W działaniach naszym ratownikom pomagali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łebie. Jak się okazało na miejscu zdarzenia, osobą potrzebującą pomocy był kitesurfer, który przez nagłą zmianę warunków pogodowych (brak wiatru) nie był w stanie bezpiecznie powrócić do brzegu. Jego kolega będący na plaży, widząc całą tą sytuację zadzwonił po pomoc. Akcja ratownicza na całe szczęście zakończyła się pomyślnie, a poszkodowany wyziębiony został przetransportowany na brzeg i zabezpieczony przez ratowników. Po zakończonych działaniach odnowiono gotowść dla Brzegowej Stacji Ratowniczej w Łebie. Było to 343 zdarzenie w którym braliśmy udział w 2020 r.
 
Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR

ASYSTENT INSPEKTORA OPERACYJNEGO MORSKIEGO POMOCNICZEGO CENTRUM KOORDYNACYJNEGO

2020-11-12

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa(Służba SAR) poszukuje kandydatów na stanowisko:

 

Asystent inspektora operacyjnego

Morskiego Pomocniczego Centrum Koordynacyjnego

 

MIEJSCE WYKONYWANIA PRACY:

Morskie Pomocnicze Centrum Koordynacyjne w Świnoujściu

72-600 Świnoujście

Ul. Wybrzeże Władysława IV 1

 

WYMAGANIA NIEZBĘDNE:

 • Wykształcenie wyższe o profilu morskim
 • Doświadczenie zawodowe: co najmniej 1 rok pracy na statkach w dziale pokładowym
 • Dyplom morski na poziomie operacyjnym w dziale pokładowym
 • Świadectwo operatora GMDSS
 • Dobra znajomość języka angielskiego

 

ZAKRES OBOWIĄZKÓW:

 • Wykonywanie zadań określonych w „Planie SAR” oraz „Krajowym Planie” zgodnie z poleceniami przełożonych
 • Wspomaganie SMC w planowaniu i koordynowaniu akcji poszukiwawczych, ratowniczych i operacji zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu
 • Obsługa systemów łączności
 • Obsługa baz danych
 • Obsługa informatycznych systemów wspomagania

 

DOKUMENTY NIEZBĘDNE:

 • Życiorys / CV
 • List motywacyjny
 • Kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie
 • Kopie dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe

 

MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW:

Dział Kadr Lądowych

81-340 Gdynia

Ul. Hryniewickiego 10

Telefon: 58 660 76 64

Lub drogą elektroniczną: teresa.siemienczuk@sar.gov.pl

oświadczeniem dot. przetwarzania danych osobowych

Proponowane wynagrodzenie zasadnicze brutto 3 690,00 PLN

Akcje ratownicze i wyjaśniające

2020-11-04

W środę 4 listopada o godzinie 1605 Brzegowa Stacja Ratownicza (BSR) w Dziwnowie została zaalarmowana przez żeglarza na jachcie IPOTT, który telefonicznie przekazał, że ma uszkodzony silnik i nie jest w stanie na żaglach wejść do portu. Ze względu na trudne warunki pogodowe (stan morza 3-4) i dryf w kierunku plaży prosi o szybką pomoc.
Do akcji skierowany został statek ratowniczy Cyklon, który o godzinie 1615 dotarł do jachtu znajdującego się około 1,5 Mm na E od wejścia do portu i rozpoczął natychmiastową operację podania holu, a następnie wyciągnięcia jachtu ze strefy przyboju.
O godzinie 1707 w asyście łodzi ratowniczej R-19 z BSR Dziwnów, Cyklon bezpiecznie doholował jacht i zacumował w Basenie Zimowym.
 
Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR

Akcje ratownicze i wyjaśniające

2020-11-04

W środę 4 listopada o godzinie 1446 ratownik dyżurny Brzegowej Stacji Ratowniczej (BSR) w Kołobrzegu odebrał informacje o kitesurferze, który od blisko godziny nie może sobie poradzić z latawcem i z całą pewnością potrzebuje pomocy. Z informacji uzyskanych od bosmana portu oraz innych kitesurferów w okolicy wynikało, że osoba poszkodowana znajduje się pomiędzy wejściem do portu, a molo w Kołobrzegu.
Po przekazaniu informacji do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni, do akcji wyszła szybka łódź ratownicza R-18 z BSR Kołobrzeg, która dotarła na miejsce po dziesięciu minutach, a ratownicy podjęli poszkodowanego i bezpiecznie przetransportowali do portu. Pomoc medyczna nie była konieczna.
 
Kilka minut po zakończeniu akcji przez BSR Kołobrzeg, kapitan statku ratowniczego Szkwał z Kołobrzegu odebrał kolejną informację o kitesurferze potrzebującym pomocy, tym razem w okolicach miejscowości Grzybowo.
Świadek zdarzenia znajdujący się na plaży ocenił odległość od brzegu do osoby zagrożonej na 300 metrów dlatego do akcji natychmiast ruszył ratowniczy Szkwał, jednak już na miejscu stało się jasne, że kitesurfer znajduje się nie więcej niż 50 metrów od brzegu i potrzebna będzie pomoc łodzi ratowniczej.
Ratownicy z BSR kończyli już odtwarzanie gotowości po wcześniejszym zdarzeniu dlatego szybko wyszli do pomocy Szkwałowi, a po dotarciu na miejsce, okazało się, że osoba poszkodowana jest na tyle blisko brzegu, że pomoc ratowników ograniczyła się do asysty bezpiecznego wyjścia kitesurfera na plażę.
W drodze powrotnej ratownicy udzielili pomocy trzeciemu kitesurferowi, podejmując go na pokład i transportując na brzeg.
Tego dnia w rejonie interwencji siła wiatru dochodziła do 5 stopni w skali Beauforta, a stan morza przekraczał 3.
 
Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR