Archiwum wiadomosci

Nabór na stanowisko Asystenta Inspektora Operacyjnego MRCK

2018-08-13

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni ogłasza nabór na stanowisko Asystenta Inspektora Operacyjnego MRCK.

Szczegóły w  załączniku

Wspólne ćwiczenia przeciwrozlewowe z Lotos Petrobaltic

2018-08-02

Dnia 02.08.2018 roku wielozdaniowy statek ratowniczy M/s "Kpt. Poinc" wziął udział w ćwiczeniach akcji likwidacji rozlewu substancji ropopochodnych , które przeprowadzono wspólnie z firmą Lotos Petrobaltic w pobliżu platformy eksploatacyjnej zlokalizowanej na polu wydobywczym „B8” – ok. 80 km na północ od Władysławowa. Ćwiczenia takie przeprowadzane są wspólnie co roku, aby przećwiczyć procedury alarmowania na wypadek poważnego incydentu na instalacjach offshorowych eksploatowanych przez firmę Lotos Petrobaltic oraz aby doskonalić współdziałanie pomiędzy jednostkami Służby SAR wraz ze statkami zajmującymi się obsługą platform wydobywczych. W tym roku wspólnie z M/s "Kapitan Poinc" ćwiczyła załoga statku „Bazalt” – w trakcie ćwiczeń wydano odcinek zapory przeciwolejowej o długości 250 m oraz przygotowano do użycia i opuszczono na wodę zbieracze olejowe dużej wydajności. Dodatkowym elementem, który pojawił się w scenariuszu tegorocznych ćwiczeń było użycie prototypowego zestawu do zbierania zanieczyszczeń przy użyciu sorbentów biodegradowalnych „BioBind”, który opracowany został przez Uniwersytet w Rostocku oraz Akademię Morską w Szczecinie. Statek ratowniczy M/s „Kapitan Poinc” brał udział w demonstracji tego systemu pod koniec czerwca br., które miało miejsce w Świnoujściu oraz Szczecinie. W ćwiczeniach brali również udział naukowcy z Rostocka i Szczecina, którzy ponownie prezentowali działanie opracowanego przez siebie systemu, tym razem pod kątem możliwości jego wykorzystania przez firmę Lotos Petrobaltic.

fot. Maciej Grzonka

 

Opracował:
Maciej Grzonka
Dział Zwalczania Zagrożeń i Zanieczyszczeń na Morzu
Akcje Ratownicze i wyjaśniające

2018-08-01

W dniu 01 sierpnia 2018 roku o godzinie 11:20 inspektorzy Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni polecili załodze statku ratowniczego M/s "Bryza" wypłynąć do jednostki wędkarskiej, na której znajduje się osoba z podejrzeniem zawału. Po dotarciu na miejsce zdarzenia ratownicy morscy przeszli na pokład łodzi motorowej, udzielili poszkodowanemu niezbędną pomoc medyczną, przygotowali go do transportu i po podjęciu go na pokład statku ratowniczego M/s "Bryza" obrali kurs do portu we Władysławowie. W porcie na poszkodowanego oczekiwał Zespół Ratownictwa Medycznego, któremu osoba z podejrzeniem zawału serca została przekazana. Po zakończonych czynnościach odnowiono gotowość dla statku ratowniczego M/s "Bryza"

fot. Załoga M/s "Bryza"

 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR
Akcje Ratownicze i wyjaśniające

2018-07-30

W dniu 26 lipca 2018 roku o godzinie 17:59 dyżurny ratownik Brzegowej Stacji Ratowniczej w Świbnie otrzymał zgłoszenie z Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim o zaginionej kobiecie, którą porwał nurt Wisły w rejonie miejscowości Przegalina. Informację tę przekazano do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni, które zadysponowało łódź ratowniczą R-13 z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Świbnie. Ratownicy morscy po dotarciu na miejsce zdarzenia, razem z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym z Tczewa, strażakami z lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim rozpoczęli poszukiwania zaginionej osoby. Poszukiwania trwały do późnych godzin nocnych i po przeszukaniu wyznaczonego rejonu zakończyły się negatywnie. Po zakończonych działaniach odnowiono gotowość dla Brzegowej Stacji Ratowniczej w Świbnie.

 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR

Akcje Ratownicze i wyjaśniające

2018-07-30

W dniu 30 lipca 2018 roku o godzinie 09:01 inspektorzy Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni otrzymali zgłoszenie z Witowo Radio o dryfującym na pozycji 54°53,0’N 018°50,7’E kole ratunkowym z pławką świetlno-dymną, które odnalazł przepływający w pobliżu prom M/f "Wawel". Na wskazany akwen zadysponowano ratowników morskich statkiem ratowniczym M/s "Bryza". Po dotarciu na miejsce zdarzenia i odnalezieniu dryfującego koła ratunkowego ustalono, że należy ono do przepływającego wcześniej w tym rejonie kontenerowca, który aktualnie znajdował się 5 mil morskich na północny-zachód od niemieckiej wyspy Ferhman. Przy pomocy Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiego w Bremen ustalono, że jednostka do której należy zaginione koło ratunkowe utraciła je w wyniku złych warunków pogodowych panujących na akwenie w trakcie żeglugi i nie zgłosiła tego faktu. Po powrocie do portu we Władysławowie odnowiono gotowość dla statku ratowniczego M/s "Bryza".

 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR