Akcje ratownicze i wyjaśniające

Akcje Ratownicze i wyjaśniające

2018-04-05

W dniu 05.04.2018 r. o godz. 1730 Morskie Pomocnicze Centrum Koordynacyjne w Świnoujściu otrzymało informację od Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że na akwenie przy plaży w Wolinie zaginął kitesurfer. Do akcji poszukiwawczo-ratowniczej polecono wyjść ratownikom statku m/s "Monsun" oraz ratownikom Brzegowej Stacji Ratowniczej w Dziwnowie pontonem ratowniczym R-19. Z rozpytania wynikało, że poszukiwany kitesurfer to mężczyzna ok. 30 lat, ciemny blondyn w stroju kitesurfera z pomarańczowym latawcem. Załoga ratownicza z R-19 przeszukująca rejon od strony Płocina  około godz. 1835 nawiązała kontakt wzrokowy z poszukiwanym. O godz. 1910 bezpiecznie przyholowano poszukiwanego na plażę w Wolinie w dobrej kondycji psychofizycznej, nie wymagającej pomocy lekarskiej. W rejonie podjęcia poszukianego dane pogodowe: wiatr W-WS 1-2, zalew1, temp. wody 6 stopni C. O godz. 2045 jednostki ratownicze odnowiły siły i środki.

Opracowała:
Mirosława Więckowska
Rzecznik Prasowy MSPiR

Akcje Ratownicze i wyjaśniające

2018-03-23

W dniu 23.03.2018 r. o godz. 21.18 MRCK otrzymało informację ze statku "Stena Vision" o pilnej ewakuacji mężczyzny z raną w okolicach szyi, prom znajduje się na redzie portu Gdynia. Do poszkodowanego wysłano ratowników łodzią R-20 ze statku "Kpt.Poinc".

O godz, 21.20 podjęto rannego, zaopatrzono i przekazano o godz, 22.01 załodze karetki pogotowia. Odtworzono gotowość.

Opracowała:
Mirosława Więckowska
Rzecznik Prasowy MSPiR

Akcje Ratownicze i wyjaśniające

2018-01-04

W dniu 04.01.2018 r. o godz. 0843 Brzegowa Stacjia Ratownicza w Darłowie otrzymała informację od Zarządu Portu w Darłowie o pływającym samochodzie w kanale portowym. Do akcji wyjaśniającej wysłano ratowników morskich statkiem ratowniczym m/s "Tajfun", na miejscu zdarzenia o godz. 0855 okazało się, że samochód zatonął a ratownicy podjęli kierowcę z drabinki przy nabrzeżu. Kierowca zatopionego samochodu w chwili podjęcia przez ratowników był wyziębiony i stwierdził że był sam. Wezwano karetkę pogotowia ratunkowego, której załoga zabrała uratowanego do szpitala. Odtworzono gotowość dla jednostki SAR.

Opracowała:
Mirosława Więckowska
Rzecznik Prasowy MSPiR

Akcje Ratownicze i wyjaśniające

2017-12-02

W dniu 02.12.2017 r. o godz. 1502 otrzymano informację z jednostki "James Cook" o zasłabnięciu mężczyzny na burcie jednostki. W wyniku rozpytania uzyskano informację, że ''James Cook" to jednostka wędkarska a poszkodowanym jest jeden z pasażerów - wędkarz, według zgłaszających stan mężczyzny jest bardzo poważny i nie ma z nim kontaktu. Zdarzenie miało  miejsce w odległości ok. 12,1 Mm od portu Kołobrzeg. Do akcji ratowniczej wysłano ratowników z Morskiej Stacji Ratowniczej w Kołobrzegu statkiem ratowniczym m/s "Szkwał", którzy o godz.1547 podjęli chorego na burtę statku ratowniczego. Cały czas po podjęciu chorego na burtę statku ratowniczego ratownicy reanimowali mężczyznę.O godz. 1605 przekazano chorego oczkującej w porcie załodze karetki pogotowia ratunkowego w celu dalszej reanimacji. Uzyskano informację od załogi karetki pogotowia ratunkowego, że poszkodowany przekazany został do szpitala na oddział OIOM stan stabilny krążeniowo i oddechowo. Odtworzono gotowość dla jestnoski SAR.

Opracowała:
Mirosława Więckowska
Rzecznik Prasowy MSPiR

Akcje Ratownicze i wyjaśniające

2017-08-20

W dniu 20.08.2017 r. o godz. 2215 Morskie Pomocnicze Centrum Koordynacyjne w Świnoujściu, otrzymało informację od Kapitanatu Portu w Dziwnowie, że jacht "Dziki Ptak" wchodzący do Dziwnowa, stracił napęd u wejścia do portu i dryfuje w stronę falochronu. Na pokładzie jachtu znajduje się 5 osób. Ze względu na duże zagrożenie dla osób przebywających na jachcie, samego jachtu a także dla nawigacji w porcie Dziwów, wysłano do pomocy statek ratowniczy m/s "Cyklon", który podszedł do jachtu i podholował go bezpiecznie do nabrzeża. Jacht zacumował przy nabrzeżu o godz. 2245. O godz. 2250 odtworzono gotowość dla jednostki SAR.

Zdjęcia w galerii - kpt.m/s „Cyklon” Piotr Krzemiński

Opracowała:
Mirosława Więckowska
Rzecznik Prasowy MSPiR