Akcje ratownicze i wyjaśniające

Akcje ratownicze i wyjaśniające

2021-02-10

W środę 10.02.2021 r. o godzinie 00:41 inspektorzy dyżurni Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni odebrali sygnał wzywania pomocy "Distress" - "człowiek za burtą" nadany z okrętu ORP Orkan znajdującego się ok. 1 Mm na wschód od brzegu na wysokości Gdyni Redłowa. Jak się okazało, po przeprowadzeniu wywiadu z dowódcą jednostki jeden z załogantów nie stawił się na ogłoszonej wcześniej zbiórce i po przeszukaniu okrętu domniemano, że musiał on wypaść za burtę. Natychmiast po otrzymaniu powyższego sygnału Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zadysponowała trzy swoje jednostki - statki ratownicze Sztorm z Helu oraz Wiatr z Górek Zachodnich i łódź ratowniczą R-20 stacjonującą w Gdyni. Koordynację poszukiwań prowadziło Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego, które kierowało działaniami na wodzie, w powietrzu i na lądzie łącznie 15 jednostek - w tym śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej, jednostek Służby SAR, Morskiego Oddziału Staży Granicznej, Sopockiego WOPRu, Marynarki Wojennej, Straży Pożarnej oraz Policji. Aktywne poszukiwania zakończyły się o godzinie 08:12 wynikiem negatywnym. Po zakończonych działaniach odnowiono gotowość dla jednostek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR

Akcje ratownicze i wyjaśniające

2021-01-16

Ratownicy morscy z Dziwnowa 16.01.2021 r. brali udział w poszukiwaniach zaginionych rybaków w rejonie ujścia rzeki Dziwna. Zgłoszenie, które dotarło do inspektora operacyjnego w Świnoujściu o godz. 14.43 dotyczyło zaginięcia dwóch mężczyzn, którzy wypłynęli swoją łodzią o godz. 07.00 z portu w miejscowości Sierosław i nie powrócili z powrotem do miejsca wypłynięcia. Do poszukiwań skierowana została załoga Brzegowej Stacji Ratowniczej w Dziwnowie, śmigłowiec W-3WARM z lotniska 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie, jednostka Państwowej Straży Pożarnej z Kamienia Pomorskiego, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Policja z Kamienia Pomorskiego. Aktywne działania trwały do godziny 17:30 w trakcie których, zostały odnalezione łódź, którą wypłynęli zaginieni oraz jeden z poszkodowanych. Rybak wyciągnięty z wody był nieprzytomny i nie wykazywał czynności życiowych. Nasi ratownicy podjęli się natychmiastowej resuscytacji w trakcie transportu poszkodowanego na brzeg. Niestety pomimo starań ratowników morskich oraz strażaków przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Drugi z rybaków uznany jest za zaginionego.

Po zakończonych działaniach odnowiono gotowość dla Brzegowej Stacji Ratowniczej w Dziwnowie.

 

fot. MSPiR

 
Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR
Akcje ratownicze i wyjaśniające

2021-01-14

W czwartek 14 stycznia około godziny 09.40 do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni zwróciła się Policja z Kołobrzegu z prośbą o pomoc w prowadzeniu poszukiwań w rejonie plaży wschodniej, informując o odnalezieniu na plaży pozostawionej odzieży. Na miejsce skierowani zostali natychmiast ratownicy morscy z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Kołobrzegu, którzy w pobliżu realizowali właśnie ćwiczenia ratownicze. Od strony morza rozpoczęto intensywne przeszukiwanie rejonu z użyciem szybkiej łodzi ratowniczej, a od strony plaży przeczesane zostały strefy wzdłuż palisad.Po konsultacji z Policją i ustaleniu, że osoba zgłaszająca widziała pozostawione ubrania już dzień wcześniej, poszukiwania zakończono o godzinie 11.10.
Dwie minuty po zakończeniu pierwszej akcji, o godzinie 11.12 Brzegowa Stacja Ratownicza z Kołobrzegu została zadysponowana do kolejnego zdarzenia po zgłoszeniu od świadka z plaży, który zauważył po zachodniej stronie od portu Kołobrzeg, kitesurfera potrzebującego pomocy. Poszkodowany faktycznie miał problemy z bezpiecznym utrzymywaniem się na wodzie i powrotem na brzeg, ponieważ pękła mu jedna z linek pozwalająca kierować latawcem. Już 4 minuty później Kitesurfer wraz z latawcem został podjęty na pokład łodzi ratowniczej, a następnie bezpiecznie przetransportowany na brzeg. Nie potrzebował on dalszej pomocy medycznej.
Po zakończonych dziłaniach odnowiono gotowość dla Brzegowej Stacji Ratowniczej w Kołobrzegu.
 
fot. Bartłomiej Krawczyński i Grzegorz Barański
 
Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR
Akcje ratownicze i wyjaśniające

2021-01-01

Kolejne zdarzenie w Nowym 2021 Roku. O godz. 15.25 ratownicy morscy z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Kołobrzegu otrzymali informację od lokalnego bosmana portu o jednostce rekreacyjnej Mietka III, która nabiera wody. Pozycja zagrożonej łodzi wędkarskiej była oddalona na północ od Kołobrzegu o ok. 9,5 Mm, a na jej pokładzie znajdowało się dwóch członków załogi. Dyżurny ratownik przekazał zebrane informacje inspektorom operacyjnym w Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym w Gdyni, którzy niezwłocznie zadysponowali na pomoc Mietkowi III statek ratowniczy Szkwał i załogę Brzegowej Stacji Ratowniczej w Kołobrzegu. Po dotarciu na miejsce zdarzenia ratownicy przeszli na pokład jednostki wędkarskiej celem pomocy osobom w niebezpieczeństwie. Załoga Mietka III po rozeznaniu sytuacji postanowiła powrócić swoją łodzią do portu w Kołobrzegu w asyscie ratowników morskich oraz będącej w rejonie jednostce Morskiego Oddziału Straży Granicznej SG-216. O godz. 17.10 poszkodowani cali i zdrowi znaleźli się w kołobrzeskim porcie nie potrzebując już dalszej pomocy. Po zakończonych działaniach odnowiono gotowość dla jednostek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Foto: Michał Świderski

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR
Akcje ratownicze i wyjaśniające

2021-01-01

Nowy Rok 2021 rozpoczęty akcją ratowniczą. Miała ona miejsce na wysokości Kuźnicy na Półwyspie Helskim od strony M. Bałtyckiego. O godz. 13.48 otrzymaliśmy zgłoszenie od dyspozytora nr ratunkowego 112 o dwóch osobach - mężczyźnie i kobiecie, które znajdowały się na 3m łodzi wiosłowej zmierzającej w głąb Morza Bałtyckiego. Łódka ta wywróciła się w odległości ok. 500 m od brzegu, a parze udało się wejść na nią z powrotem. W trakcie całej tej nieszczęśliwej sytuacji stracili oni jedyne wiosła jakie posiadali. Przemoknięci i zmarznięci poszkodowani wezwali pomoc przy użyciu telefonu komórkowego kobiety. Nasi inspektorzy operacyjni zadysponowali na ratunek Brzegową Stację Ratowniczą z Władysławowa oraz statek ratowniczy Bryza. Ratownicy morscy po dotarciu na miejsce podebrali poszkodowanych na pokład i czym prędzej wrócili z nimi do władysławowskiego portu. Na nabrzeża zostały wezwane dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego, które udzieliły niezbędnej pomocy parze. W trakcie badań okazało się, że oboje poszkodowani są w głębokiej hipotermii - temp. mężczyzny wynosiła 34°C. Oboje zostali zabrani przez ZRM celem dalszej hospitalizacji. Ratownicy morscy po zakończonych działaniach odnowili gotowość.
 
Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR